Шенџен прв кинески град кој забрани да се јадат мачки.. PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 02 април 2020
kineskip1.jpgШенџен стана прв кинески град кој забрани продажба и консумирање на месо од мачки и кучиња.

Ова следува откако избувнувањето на пандемијата на коронавирусот беше поврзано со месото на диви животни што се продава на отворени пазари во Кина. Кинеските власти во февруари ја забранија трговијата на диви животни, но Шенџен отиде чекор подалеку, па ја прошири забраната и на мачки и кучиња. Новиот закон ќе стапи на сила на 1 мај.

Меѓународни организации проценуваат дека 30 милиони кучиња се убиваат низ Азија годишно заради исхрана. Сепак, јадење кучиња и мачки не е така вообичаено во Кина.

„Како домашни миленици, мачки и кучиња имаат поблизок однос со луѓето од сите други животни и забраната за нивно консумирање е вообичаена практика во развиени земји, што ги вклучува и Хонгконг и Тајван“, изјави локалната власт на Шенџен.

Се верува дека коронавирусот, со кој за три месеци се заразија речиси еден милион луѓе низ цел свет, потекнал од пазар за диви животни во кинескиот град Вухан.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive