Учебната година во земјава ќе заврши по електронски PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 24 март 2020
osnovno1q.jpgУчебната година во Македонија ќе заврши по електронски пат, објави Владата.

За да се избегне директен контакт среде пандемијата на коронавирусот, од кој секој ден има сѐ повеќе заразени и во Македонија, учениците и студентите ќе ја следат наставата од дома, преку средствата за електронска комуникација, како видеоконференциски платформи и електронска пошта.

За основните училишта се предвидува наставниците да спроведат испрашувања и тестирања на учениците или да се користат други форми на утврдување и оценување на нивното знаење. И средношколците ќе слушаат предавања, комуницираат и ќе бидат тестирани и оценувани од професорите преку средствата за електронска комуникација.

Владата ја донесе и Уредбата со законска сила за примена на Законот за високо образование за време на вонредна состојба, при што предавањата, вежбите, проверката на знаењето, индивидуалната настава и консултациите ќе се одвиваат по електронски пат, исто како и полагањето на испити и колоквиуми, но само доколку факултетите обезбедат сигурен систем.

Македонија беше една од првите земји во Европа која целосно го запре образовниот процес поради коронавирусот, при што сите градинки, училишта и факултети беа затворени на 10 март.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive