И во Охрид се прават маски и визири на 3-Д принтери PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 24 март 2020
trid1.jpgПрвата количина од 315 маски со визири кои со 3-Д принтери ги изработија доктори и дизајнери денес беа доставени во Градската општа болница „8 Септември“ на стерилизација, а потоа ќе следи официјална прераспределба на местата кои се први изложени на удар од коронавирусот.

 

На изработка на маските работат волонтери на повеќе од 35 приватни и комерцијални 3-Д принтери. Покрај овaа количина на маски доставена во Скопје, помали тимови од Куманово, Битола, Охрид, Прилеп веќе работат со своите домашни 3-Д принтери за да се снабдуваат и медицинските работници директно на локално ниво.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive