Филипче за затворањето на одделението за.... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 24 март 2020
filipce400l.jpgМинистерот  за здравство Венко Филипче кажа дека Одделението за трансфузиологија во болницата во Охрид е затворено, затоа што персоналот било во контакт со пациент кој дошол да подигне терапија преку системот Мој термин. После неколку дена се развиле симптоми кај тоа лице и сега е дефинитивно дијагностицирано за позитивно на коронавирус.

 

„Согласно контактот кој лицето го имало со сите вработени, иако не се сите вработени во висок ризик, од страна на епидемиолозите беше донесена одлука сите десет вработени, докторите и медицинските сестри и помошниот технички персонал да бидат во домашна изолација. Целосно е преземена службата за трансфузиологија која се наоѓа во Специјалната болница ‘Св. Еразмо’, што значи крвоснабдувањето во ниту една болничка установа во Охрид не е загрозено“, рече минустерот.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Танцот со пастрмката на "Амфора" го олеснува ...

tancso1.jpgВо овие тешки времиња кога целиот свет и нашиот народ се соочува со големото зло ковин 19, НУРКАЧКИОТ ЦЕНТАР "АМФОРА" со ваша помош сака да даде свој придонес и на нашите граѓани да им прикаже интерсна приказна и да им го олесни домашниот престој.

Читај повеќе...
 
Охриѓанец и стружанец не ја почитувале забраната...
svrohrid2q.jpgИзминатово деноноќие,   во периодот од 07 часот на 08.04 до 07 часот на 09.04.2020 година, две лица (Охрид-1, Струга-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19.
Читај повеќе...
 
Асфалтирање на улиците во населбата "Исток"
istokn1q.jpgПо налог на Општина Охрид санирани се  оштетувањата на улиците во населба „Исток“. Потрошени се околу 240 тони асфалт, а асфалтирана е површина од 600 метри квадратни со вкупна должина од 200 метри. Со изведувањето на овој зафат битно се олеснува пристапот на граѓаните до домовите и се подобрува патната инфраструктура.
Читај повеќе...
 
Георгиески го честиташе Денот на Ромите
konstan1q.jpgГрадоначаланикот на Охрид Константин Георгиески упати честитка до ромската заедница по повод Денот на Ромите
Читај повеќе...
 
Охриѓанец не почитувал полициски час

ohrid3w.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.Т.(55) од Охрид. Тој, на 29.03.2020 година, во 18.25 часот е затекнат на булеварот „Железничка“ во Охрид, без дозвола за движење издадена од надлежен орган. Со тоа, пријавениот ја прекршил  Одлуката на Владата на РСМ за забрана на движење на население за време на викенд во период од 16 -05  часот.

 
Непознат дарител донесол 150 литри гелови во...
gelovi1q.jpgДарител кој сакал да остане анонимен донесол 150 литри антибактериски гел во седиштето на Интернационалната полициска асоцијација (ИПА) во Охрид, кои ќе бидат распоредени во полициските станици во Охрид, Струга, Кичево и Дебар.
Читај повеќе...
 
Граѓаните беа дисциплинирани,во дебарско ограбен...
svrohrid2q.jpgИзминатово деноноќие,  во периодот од 07.00 часот на 07.04 до 07.00 часот на 08.04.2020 година, целосно се почитувала забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19. 
Читај повеќе...
 
Соопштение од Кризниот штаб на Охрид
krizens1.jpgОд денешниот состанок на Кризниот штаб на Општина Охрид за превенција и справување со Корона вирусот Ковид 19, во согласност со  мерките и препораките на Владата на Република Северна Македонија за ограничено движење, беа донесени следните заклучоци:
Читај повеќе...
 
Во Охридската болница има шест пациенти со симптоми
baleski1q.jpgНа Инфективното одделение во Општата болница во Охрид има шест пациенти со симптоми на КОВИД-19 и за нив се чекаат резултатите од земените брисеви. Директорот на Охридската болница, Горан Балески вели дека сите шестмина во моментив се со лесна клиничка слика. Ако тестовите покажат дека се позитивни, ќе се испратат во Битолската болница.
Читај повеќе...
 
Жители од Дебарско спроведени во карантин во Дебар
debar12.jpgНа 06.04.2020 година во 13.00 часот, на контролниот полициски пункт кај охридското село Подмолје, сопрен е патнички автомобил „голф“, со охридски регистарски ознаки, управуван од С.М.(26) од дебарското село Отишани. Во возилото како сопатници беа О.И.(29), К.Н.(20), со две малолетни лица, сите од селото Долгаш, општина Центар Жупа, како и А.Џ.(20) од  дебарското село Џепиште.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive