Библиотека-145 години од раѓањето на Кирил Прличев PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 28 февруари 2020
kirilp1q.jpgВо организација на општина Охрид утре  – петок со историски час во „Прличевата одаја “ во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде одбележана 145 годишнината од раѓањето на Кирил Прличев синот на поетот и преродбеник Григор Прличев.

За ликот и делото на Кирил Прличев, ќе говори  Климент  Спасески, проф. по историја од ОУ „Св. Климент Охридски’ – Охрид.

Кирил Прлчев е роден на 1 март 1875  во Охрид и починал во родниот град на 9 февруари 1944 година.

Во историјата е запишан како македонски револуционер, член и раководител на Македонската револуционерна организација и општественик во Бугарија. Прличев учествува на Солунскиот конгрес од 1896 година. Во 1923 година во Софија учествува во основањето на Македонскиот научен институт.

Од 1941 година па до смрта раководел со Охридскиот музеј, кога ги пронаоѓа моштите на Свети Климент Охридски.

Моштите на Кирил Прличев  се наоѓаат во дворот на црковниот комплекс „Св. Богородица Перивлепта“ (Св.Климент) во Охрид, положени во истиот гроб со оние на неговиот татко, Григор Прличев.

Настанот ќе започне во 11.15 ч. 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive