Во Охрид централен настан за одбележување на денот... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 27 февруари 2020

plostadprav1q.jpgВо сабота 29.02.2020 со почеток во 12 часот на градскиот плоштад во Охрид  ке се одржи централниот настан за одбележување на Светскиот ден на ретки болести.

Првиот ден на ретки болести беше одбележан во 2008 година, точно на 29-ти февруари, „редок“ датум кој се случува само еднаш на секои четири години. Од тогаш, Денот на ретки болести се одржува секоја година на последниот ден од февруари, месец познат по тоа што има „редок“ број на денови.

Охрид и охриѓани повторно сплотени ,цел февруари го посветија на лицата со ретки болести се со цел да ја изразаат поддршката и да го свртат вниманието за постоењето на оваа група пациенти.

Под мотото Многу сме! Силни сме! Горди сме! со боење на дланките како симболика за 5% од пациентите со ретки болести за кои има лек но и со многу креативни творби медицински работници, училишта, градинки, спортски клубови, поединци ги преплавија социјалните мрежи со прекрасни фотографии.

Да бидеме што помасовни во сабота на 29 февруари  да се слушне нашиот глас да им покажеме на сите дека НИЕ ПОСТОИМЕ!
Се повикуваат сите училишта, поединци што сакаат да ни се придружат на настанот во кој низ песна ќе ја подигнеме свеста за ретките болести !Бидете присутни и покажете ја својата реткост, хуманост , сплотеност!

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Приведен охриѓанец кој шиткал дрога
drogaosnovna1q.jpgНа 31.03.2020 година во 20.20 часот на булевар „Туристичка“ во Охрид, при извршен преглед врз А.М.(23) од Охрид, пронајдени и одзмени се три најлонски ќесички со опојна дрога кокаин. Дополнително, по извршен претрес во неговиот дом, пронајдени и одземени се кокаин и марихуана, подготвени за натамошна продажба. А.М. е приведен и лишен од слобода, а по документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава.
 
Четири лица не ја почитувале забраната за...
svrohrid2q.jpgИзминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 30.03. до 07.00 часот на 31.03.2020 година, 4 лица (Охрид-1, Струга-2 Дебар-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19. Против нив ќе биде поднесена кривична пријава.
Читај повеќе...
 
Стружанец ограбил училиште за време на...
kradec500.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“ и „тешка кражба“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (31) од Струга.  
Читај повеќе...
 
Д-р Горан Балески е новиот директор на Охридската...
goran1v.jpgД-р Горан Балески,познат уролог и хирург е новиот директор на Општата болница во Охрид.Ова на прес конференција го соопшти министерот за здравство  Венко Филипче.
Читај повеќе...
 
Охриѓанка казнета со 2 илјади евра поради...
obvi1w.jpgОсновното јавно обвинителство – Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик.
Читај повеќе...
 
20 лица не ја почитувале забраната за движење во...
svrohrid2q.jpgИзминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 29.03. до 07 часот на 30.03.2020 година, 20 лица од кои 2 деца до 18 години, не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, (Охрид-, Струга-9, Кичево-8 и Дебар-1) Малолетните лица се повикани и предупредени а останатите се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава. Меѓу приведените во Струга,  две лица се албански државјани и еден жител на Струга, извршител на тешка кражба.
Читај повеќе...
 
ВМРО-ДПМНЕ бара запирање на трошење на пари...
zgrada12q.jpg-Во услови кога се соочуваме со справување со заканата од ширење на пандемијата со КОВИД-19, заради која имаме и вонредна состојба во државата, ние од ВМРО-ДПМНЕ Охрид, како одговорна опозиција на локално ниво предлагаме носење на итни антикризни мерки на ниво на нашата општина. Имено, со оглед дека Охрид  заради структурата на своето стопанство и огромниот број граѓани кои живеат од туризмот и угостителството, а кои се едни од најпогодените стопански гранки, ќе биде една од најпогодените општини, мораме да ги антиципираме покрај здравствените и тешките економски последци со кои веќе се соочуваат, а допрва уште подраматично ќе бидат погодени огромен број наши граѓани,се наведува на почетокот од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ  во Охрид.
Читај повеќе...
 
Планинската спасителна служба спаси моторџија кој...

spasiteli1vv.jpgДенес во 12:15 ч.  Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид спасила моторџија кој учествувал на планински Off-Road мотори

Читај повеќе...
 
Седум лица од Кичево и Струга не ја почитувале...
koronav1w.jpgИзминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 28.03. до 07.00 часот на 29.03.2020 година, седум лица не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19 (Струга-1 и Кичево-6). Тие се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветни поднесоци.
Читај повеќе...
 
Стружанец се шеткал во време на забрана,физичка...
policija2.jpgИзминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 27.03. до 07.00 часот на 28.03.2020 година, едно лице во Струга не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive