Почина пејачот Ѓорѓи Желчески PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 24 февруари 2020
zelceski1ww.jpgПопуларниот пејач на народна музика Ѓорѓи Желчески почина во Белград на 82 години. Тој се прослави како дел од дуото Селимова-Желчески, откако во текот на долгогодишната кариера најчесто настапуваше заедно со својата сопруга Кевсер Селимова.

Желчески е роден во Прилеп во 1938 година, но најголемиот дел од животот го поминал во Белград.

Идната сопруга Кевсер Селимова, која потекнува од Ресен, ја запознал на концерт во Титово Ужице во 1959 година, а музичкото партнерство го почнале две години подоцна. Ова на Желчески му отворило врати за нови ангажмани во Белград, каде што потоа и се преселил.

Желчески и Селимова беа еден од најпознатите музички тандеми во поранешна Југославија, се венчаа во 1978 по 18 години врска, а во бракот ја добија и ќерката Ана.

Во 2013 година, во Домот на АРМ во Скопје одржаа концерт по повод 50 години заедничко творештво, а три години подоцна добија и Златна Бубамара за животно дело.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive