Пронајдени фосили на желка со големина на автомобил PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 13 февруари 2020
fosili1q.jpgФосили на желка со големина на автомобил се пронајдени во северниот дел на Јужна Америка.

Се верува дека овие џиновски желки (Stupendemys geographicus) живееле во оваа област во периодот пред 13 и седум милиони години. Фосилите се пронајдени во пустината Татакоа во Колумбија и во регионот Урамако во Венецуела.

 Првите фосили се ископани уште во 1970-ите, но останаа многу мистерии поврзани со ова животно долго околу четири метри.

Таа имала големина и тежина на просечен автомобил и живеела во огромни мочуришни предели низ северниот дел на Јужна Америка, кои таму постоеле пред да се формираат реките Амазон и Ориноко.

Истражувачите, меѓу другото, пронашле три метри долг оклоп и веруваат дека овие желки живееле на дното на реки и езера покрај џиновски крокодили, при што се хранеле со мали животни, вегетација, овошје и семиња.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive