Американка 15 години чека на патувањето за кое... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 27 јануари 2020
amerikanka1q.jpgКети Мезонруж 15 години чека на патувањето што ќе ја одведе надвор од овој свет.

Шеесет и едногодишната професорка по бизнис во 2005 платила 250.000 долари за патување над Земјината атмосфера и компанијата која ѝ ја продаде картата „Вирџин галактик“ вели дека летот конечно ќе се реализира оваа година. Нејзиниот основач сер Ричард Бренсон ќе биде на првиот лет, а набргу по него, своите пет минути во нулта гравитација ќе ги добие и Мезонруж.

„Се надевам дека ќе биде неверојатно како што очекувам“, вели таа.

Ако сѐ биде според планот, „Вирџин галактик“ ќе биде прва приватна компанија која ќе носи туристи во вселената. Оттаму велат дека 600 луѓе веќе имаат купено билет, меѓу кои и славни личности како Леонардо ДиКаприо и Џастин Бибер.

„Блу ориџин“ на Џеф Безос и „Спејс Екс“ на Илон Маск исто така ги најавија првите туристички летови во вселената и швајцарската банка „УБС“ предвиде дека во наредните десет години тоа ќе стане индустрија од три милијарди долари.

„Од мали нозе сум вљубена во вселената и кога дознав за плановите на „Вирџин“, веднаш се пријавив“, вели Мезонруж.

Во ноември минатата година, таа првпат го пробала вселенското одело што ќе го носи на патувањето. Таа и останатите туристи ќе поминат низ тридневни тренинзи за патувањето, кое ќе трае 90 минути и ќе биде полуксузно од оние на кои што одат астронаутите.

Од „Вирџин“ велат дека четврт милион долари за вакво патување не се многу и дури очекуваат цената на картата да порасне.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive