Охрид со алги ќе ја топи депонијата кај Буково PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 26 јануари 2020
bukovo1q.jpgОхрид за 20-тина дена со средство кое се добива на база на преработка на посебна алга ќе се обиде да ја елиминира депонијата Буково која со години го загадува градот и околината.

„Распишавме тендер за набавка на специјална алга за која се тврди дека може да го смали волуменот на депонијата кај Буково, но ќе го спречува и нејзиното горење. Се надеваме дека за 20-тина дена ќе го добиеме ова средство и ќе почнеме со прскање на депонијата“, ни изјави директорот на Охридски комуналец Љупчо Грданоски.

Депонијата Буково се наоѓа од левата страна на патот Охрид-Ресен-Битола и со децении е еден од најголемите загадувачи на животната средина во овој дел од земјата. Депонијата лани неколку пати гореше. Понекогаш таа намерно се пали од несовесни лица, но неретко доаѓа и до самозапалување на отпадот кој таму се фрла.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive