Лидерите на ЕУ го потпишаа Брегзит PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 24 јануари 2020
liderie1.jpgПретседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, го потпишаа договорот за излегување на Велика Британија од Европската Унија, седум дена пред тоа официјално да се реализира.

Според договорот, Велика Британија ќе излезе од ЕУ на полноќ по средноевропско време на 31 јануари, кога таа ќе остане со 27 членки.

„Работите неизбежно ќе се сменат, но нашето пријателство останува. Почнуваме ново поглавје како партнери и сојузници“, кажа Мишел.

Документот кој содржи повеќе од 600 страници потоа беше испратен во Лондон, за да го потпише и британскиот премиер Борис Џонсон. Велика Британија ќе остане дел од единствениот европски пазар и од царинската унија до крајот на годината, но веќе нема за ништо да одлучува.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive