Ќе се откриваат тајните на најсовршеното еспресо PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 23 јануари 2020
espreso1q.jpgЕспресото е еден од најпопуларните начини на правење кафе, но и најкомплициран.

Експерти по математика, физика и наука на материјали од САД, Швајцарија и Велика Британија ги здружија силите за да ја откријат тајната на совршеното еспресо. Тие заклучија дека посилно, поевтино и поконстантно еспресо се добива ако помалку зрна се мелат на погрубо.

„Општо е искуството дека ако направите две еспреса едноподруго, тие ќе имаат различен вкус, иако користите исто кафе и ист метод на подготовка“, вели математичарот Џејми Фостер од Универзитетот во Портсмут.

Бармените денес користат многу зрна кафе од висок квалитет за да постигнат мешавина од горчина и киселост, но резултатот е непредвидлив и има многу отпад.

„Компјутерски модели и експеримети покажаа дека ако користите помалку кафе и го мелете на погрубо, ќе го добиете речиси истиот вкус со повеќе правења. Со овој ефикасен репецт, на една шолја се заштедуваат 25% од масата на кафето“, вели водачот на истражувањето Кристофер Хендон.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive