Првиот музеј на електронска музика во Европа се отвора PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 22 јануари 2020
elektronska1q.jpgПрвиот музеј на електронската музика во Европа ќе се отвори оваа пролет во германскиот град Франкфурт.

Основањето на Музејот на модерната електронска музика (Момем) го следеа големи финансиски проблеми, што конечно беа решени во декември, кога градските власти на Франкфурт одобрија заем од 500.000 евра.

„Работиме нон-стоп на подготовките и се надеваме дека ќе го отвориме на пролет. Но, има уште работа“, вели Алекс Азари, еден од основачите на Момем.

Франкфурт важи за едно од родните места на електронската музика во Европа и основачите на музејот велат дека тој ќе оживее дел од локалната историја, која ги опфаќа и легендарните техно клубови „Доријан Греј“, „Омен“ и „У60311“.

„Постојаната поставка ќе содржи колекција на легендарни оригинали, како инсталации, фотографии и дела на визуелни уметници, што ќе се дополнува со привремени изложби на разни теми и жанрови“, стои на интернет страницата на Момем.

Како еден вид културен центар, тука исто така ќе се одржуваат промоции на албуми, филмски проекции и клупски журки.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive