Индијци направија торта од 6,5 километри PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 16 јануари 2020
tortai.jpgОколу 1.500 индиски пекари и готвачи учествуваа во правењето на торта од 6,5 километри, за која се верува дека е најдолга на светот.

Торта од ванила со чоколаден прелив беше поставена на илјадници маси во индискиот град Керала и за да се направи биле употребени 12 тони шеќер и брашно. Нејзината тежина изнесува околу 27 тони.

„На овој начин сакавме на светот да му ги покажеме нашите вештини“, изјавија од Асоцијацијата на пекари на Керала, која го организираше настанот.

Ако се потврди нејзината должина, таа ќе го собори Гинисовиот рекорд на овошна торта од 3,2 километра, што во 2018 година ја направија кинески готвачи.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive