Василичарки карневал во Куратица PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 12 јануари 2020

kuraicki1q.jpg-Месната заедница  од село Куратица, здружението на граѓани Св Василиј и населението на с.Куратица  го организираат    22 -то издание  на Василичарски Карневал Куратица-2020. Бидете дел од традиција стара 500 години пренесувана од колено на колен,порачаа организаторите.

1.      13 ти Јануари

a.      18:00 часот тргнување на василичарската поворка од пред васличарскиот оган, во посета на сите домаќинства

b.      Околу 04:00 часот завршување со посета на сите домаќинства

2.      14 ти Јануари

a.      19:00  часот,  Музичкиот дел го започнуваат Влатко Миладиноски, Златко Милаиноски, Дамјан Стојаноски и Дарко Стојаноски празнување со дефиле на маските во 20:30 часот,

b.      22:30 часот прогласување на најдобрите детски и возрасни маски, проследено со огномет.

c.       01:00 часот привршување на василичарските  празнувања

 

 

 

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive