Василичарки карневал во Куратица PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 12 јануари 2020

kuraicki1q.jpg-Месната заедница  од село Куратица, здружението на граѓани Св Василиј и населението на с.Куратица  го организираат    22 -то издание  на Василичарски Карневал Куратица-2020. Бидете дел од традиција стара 500 години пренесувана од колено на колен,порачаа организаторите.

1.      13 ти Јануари

a.      18:00 часот тргнување на василичарската поворка од пред васличарскиот оган, во посета на сите домаќинства

b.      Околу 04:00 часот завршување со посета на сите домаќинства

2.      14 ти Јануари

a.      19:00  часот,  Музичкиот дел го започнуваат Влатко Миладиноски, Златко Милаиноски, Дамјан Стојаноски и Дарко Стојаноски празнување со дефиле на маските во 20:30 часот,

b.      22:30 часот прогласување на најдобрите детски и возрасни маски, проследено со огномет.

c.       01:00 часот привршување на василичарските  празнувања

 

 

 

 

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Важно за жителите на "Христо" и "Даме Груев"
rabotanapat1q.jpgСе известуваат жителите на населбите „Христо Узунов“ и „Даме Груев“,  дека гредежните активности за уредување на на крак од улицата „Даме Груев“ кон населбата „Христо Узунов“ продолжуваат во понеделник (10.08.2020) од 09 до 16 часот со поставување на втор слој асфалт.
Читај повеќе...
 
Билтен:Нарушен јавниот ред и сообраќајка
svrohrid2q.jpgОд Билтенот на СР-Охрид може да се прочита  дека деновиве имало нарушување на јавниот ред и мир и сообраќајка
Читај повеќе...
 
Во "Рача" и во "Коњско" се поставуваат потпорни ѕидови
potpornik1.jpgВо текот на изминатите неколку дена се изведуваат градежни активности за изградба на потпорни ѕидови во населбата „Рача“ и во селото „Коњско“.
Читај повеќе...
 
Јована Матеска-Атанасова го освои "Живко Чинго"
jovana1q.jpgЈована Матевска Атанасова е авторот на расказот „Гладоморје“, кој годинава, од страна на стручното жири беше издвоен како најдобар на Конкурсот за најдобар расказ „Живко Чинго“.
Читај повеќе...
 
Пијаници повраќаат врз "Света Софија" и "Свети Јован -Ка
svetasofija2w.jpg

Во вечерните часови пијани лица ги сквернавата катедралната сврка Света Софија и црквата Свети Јован Канео поради што летото ангажиравме дополнително обезбедување,вели миторополитот на Дебарско-кичевската епархија.г Тимотеј.

Читај повеќе...
 
Редарска служба и за охридските бродови поради ковид-19

brodovii1ww.jpgПретставници од Одделението за превенција укажаа и на потребата од воведување на редарска служба што ќе се грижи за безбедноста при влез и за време на престојот на патници во бродот, како и редовно информирање преку разглас на патниците за неопходноста од придржување до препораките за носење на заштитна маска и држење на растојание за време на пловидбата беше речено  на вчерашната средба  со сопственици и капетани на бродови во Охрид, на која присуствуваа и претставници на Полициската станица за граничен надзор „Охридско езеро“-Регионален центар Запад, претставници на Капетанија на пристаништа-Охрид и на Државниот пазарен инспекторат.

 

Читај повеќе...
 
По три пати дневно го чистиме Охрид и не можеме да го до
lopata1q.jpgПо три пати на ден се чистат улиците и јавните површини низ Охрид оти туристите зад себе оставаат големи количини отпад. Од ЈП „Охридски комуналец“ велат дека ниската еколошка свест на македонските граѓаанки и граѓани особено се видела на дело изминатиот илинденски продолжен викенд, кога фрлено ѓубре имало не само по парковите и на плажите, туку и во Езерото.пишува најчитаниот македонсми сајт Сакам да кажам
Читај повеќе...
 
Четири лица повредени во сообраќајка на патот...
soobp1.jpgНа патот Охрид-Кичево повреденис е четири лица, кои се префрлени во болниците во Охрид. Неофицијално на лице место интервенира против пожарната служба која сечејќи ги автомобилите, помага при вадење на повредените.
Читај повеќе...
 
Георгиески се сретна со надежта на охридската атлетик
nadeza1.jpgГрадоначалникот Константин Георгиески, денес, оствари средба со охридската атлетичарска надеж Јован Стојоски, кој е член на атлетичарскиот клуб Охрид.
Читај повеќе...
 
Скопјанка пријавила дека е силувана во охридски хотел
siluvanje1w.jpgНа 04.08.2020 во 05.13 часот во СВР Охрид, 27-годишна скопјанка пријавила дека во соба во хотел во Охрид над неа била извршена обљуба По преземени мерки од полициски службеници од СВР Охрид, сторителот гопривеле бил приведен и се преземаат мерки за расчистување на случајот.
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive