ОМД за оставката на Заев PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 03 јануари 2020
dijaspora1q.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД), водечката глобална организација за Македонците во странство, го издаде следниот одговор во однос на утринските вести дека Зоран Заев поднел оставка:
„Оставката на Зоран Заев е момент за пауза и размислување за Македонците ширум светот. Неговите постапки во последните 3 години се надвор од партиско-политички. Принудувајќи преку референдум со резултат што не ги исполни условите кој што тој самиот ги постави, неусешен референдум којшто народот одлучно го одби, тој си зема за право и се обиде да докаже дека македонскиот идентитет е на масата за политичко договарање. Не е!“

„Настаните што доведоа до оваа оставка се строго предупредување дека гласачот има и никогаш нема да ја санкционира нивната историја да се користи како средство за договарање. Повторно, ова не е партиско-политичка точка. Без разлика кој ја води државата, името Македонија и македонската култура и историја мора да бидат зачувани и заштитени, и секој лидер што ќе си даде себеси за право да помисли дека е поголем од канцеларијата која што ја застапува на задоволство на македонските гласачи греши.“

„Се надеваме, од почетокот на 2020 година, ова може да биде момент за помирување и изградување, бидејќи се справуваме со предизвиците на Новата година",соопштија од ОМД,
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive