Град во Италија е престолнина на грди луѓе PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 16 декември 2019

grdi1w.jpgСместен во долина меѓу Апенини и Јадранско Море во централна Италија, Пјобичо е симпатично средновековно гратче познато по тоа што неговите жители се „грди“.

Од 1879 година, овој град со 2.000 жители е дом на „Club del Brutti“ (Клуб на грдите), асоцијација чии членови веруваат дека „една личност не ја определува изгледот, туку она што е“. Низ генерациите, она што почна како утописка идеја прерасна во светски раширено движење. Денес, „Светската асоцијација на грди луѓе“ брои над 30.000 членови низ цел свет.

Градот ја слави грдотијата со годишен фестивал

Нешто како Тиндер во денешно време, Клубот на грдите оригинално бил замислен како сервис за наоѓање партнери за слободните жени во градот. Со тек на времето, мисијата на локалните жители станала да го потсетуваат општеството дека внатрешната убавина е поважна од надворешниот изглед и во 2007 година, Пјобичо откри статуа посветена на грди луѓе.

Денес е лесно да се стане член на клубот, при што постарите членови само го проценуваат нивото на „грдотијата“ на потенцијалните членови, која може да варира од „неодредено“ до „исклучително грдо“. Во првата недела од септември, во градот се одржува годишниот Фестивал на грдите, кога се избира претседател на клубот.

Џовани Алуиџи (во средина) е претседател на клубот во последните осум години

Никогаш не нѐ вознемирува кога ќе ни кажат дека сме град на грдите. Нашето мото е ‘грдотијата е доблест, убавината е ропство‘. Сакаме луѓето да сфатат дека е важно она што го имаме внатре во нас“, вели Џовани Алуиџи, претседател на клубот во последните осум години.

И воопшто не мора да се биде грд за да се биде член на клубот.

Важно е да се сфатат смислата и идејата на клубот. Важно е да се слави грдотијата за да може да се тргне стигма од неа“, додаде Алуиџи.

Извор:СДК

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive