Одржана промоција на "Градина без мрак" од А.Трпески PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 15 декември 2019

trpeski1e.jpgНа 14.12.2019 год. (сабота) во 19 часот, во "Хотел City Palace" се одржa промоција на поематаГрадина без мракна Александар Трпески.

Поемата „Градина без мрак“епишувана во стихови и проза што создаваат една целина.

Поемата почнува со фразата со кој завршуваат поголемиот број  приказни „Имаа многу деца и среќно си живееја“ и продолжува со стихови кои ја опишуваат идеалната жена.

Стиховите се прекинуваат со разговор помеѓу слушателот и поетот. Во тој разговор наизменично се испреплетува поезијата и раскажувањето на поетот се до крајот на делото.

Поемата ја претскажува најголемата свадба која треба да се случи, а тоа е свадбата на жената во бело и господарот на срцето.

 

Поемата во електронска форма може бесплатно да ја најдете на интернет страницата.

www.votvojaslava.mk

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive