Саудиска компанија има вредност од два трилиона долар PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 12 декември 2019
armako1w.jpgСаудиската нафтена компанија „Арамко“ достигна пазарна вредност од два трилиона долари, ден откако нејзините акции првпат се појавија на берза.

„Арамко“ стана највредната компанија во историјата кога на вчерашното деби на берзите беше проценета на 1,87 трилиони долари, што во меѓувреме порасна за уште десет отсто. Таа го остави „Епл“ далеку на второто место со вредноста од 1,19 трилиони долари, иако само 1,5% од акциите на „Арамко“ биле продадени на инвеститори, исклучиво од Саудиска Арабија и Блиски Исток.

Следни на листата највредни компании се „Мајкрософт“, „Алфабет“, „Амазон“ и „Фејсбук“.

„Арамко“, која е во државна сопственост, е најголемиот светски производител на фосилни горива. Таа остварила профит од 46,9 милијарди долари во првите шест месеци од оваа година, што е повеќе од следните шест најголеми нафтени компании заедно.

Последни измени ( четврток, 12 декември 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive