Правникот и сликар Боривое предлага хотел -ЛАМБА... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 10 декември 2019
boro1w.jpgОхридскиот правник и сликар Боривое Петрески има интересен начин на црпење на инспирација за дел од своите слики кои се всадени на нешто поднебје,а му се повод и за некои несекојдневни архитектонски решенија,се разбита насликани на сликарското платно,Тука е е проектот за хотел во вид на ЛАМБА.

-Во 2006 година, откако претходно малку се запознавав со сликарството на, редоследот не е битен,  Холандија, Италија, Франција... Сакав малку да се запознаам со сликарството на големите германски сликари. Така, неизбежно,  се,,сретнав,, со некои слики на Албрехт Дирер -  xvi век. За мои потреби,  за учење,  гледање,  споредување... решив да ја насликам сликава масло на платно 40х50 со преземени негови дела, како дел од неговата работилница.  Во сликата, лево долу,  насликав една стара ламба.  Сосема мала. Така,  бидејки и претходно сум имал такви ,, почетни,,  точки,  си реков ајде малава ламба да ја претворам во слика за врвен,  од највисока категорија,  модерен хотел за просторот на Љубаништа,ни изјави Петрески.

boro1ww.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Петрески добар дел од своето слободно време го минува во своето ателје во сгрдатата на Туристичка.

 

Слика е  масло на платно 45х55 изложена е во Галерија "БУКЕФАЛ"- ОХРИД
 
boro2w.jpg
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive