"Дизни" е прво филмско студио со заработка од 10 милијар PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 10 декември 2019
diznizar1q.jpg„Дизни“ ќе ја заврши годината со заработка од над 10 милијарди долари, станувајќи прво филмско студио на кое му успеало тоа.

Магичната граница беше надмината откако „Снежното кралство 2“ стигна до заработката од 919,7 милиони долари на светско ниво и е на прагот да стане шести филм на „Дизни“ оваа година кој остварил приход од една милијарда. Од нив, половина се анимирани.

Рекордер, не само за 2019, туку и на сите времиња, е „Одмаздници: Завршница“ со заработени 2,798 милијарди долари, па следуваат „Кралот лав“ (1,656 милијарди), „Капетанка Марвел“ (1,130), „Приказна за играчките 4“ (1,074) и „Аладин“ (1,051).

Сепак, „Дизни“ сѐ уште не завршил за оваа година, бидејќи допрва доаѓа премиерата на „Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер“.

Претходниот рекорд исто така го држеше „Дизни“, откако во 2016 заработи 7,6 милијарди долари.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive