Поларни мечки окупираа село во Русија,барајќи храна PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 05 декември 2019
polarni1ww.jpgПовеќе од 50 поларни мечки окупираа село на далечниот север на Русија.

Сите јавни активности во Риркајпи во регионот Чукотка се откажани, а полицијата ги чува училиштата за да се заштитат жителите од мечките. Властите велат дека ова е последица на климатски промени, бидејќи поради недоволно цврстиот крајбрежен мраз животните се принудени да бараат храна во селото место во морето.

Посетите на поларните мечки станале толку чести, што експерти предлагаат селото да се евакуира.

„Избројавме 56 поларни мечки во близина на селото. Меѓу нив има и млади и возрасни, а има и женки со мечиња. Речиси сите изгледаат слабо“, изјави Татјана Миненко, шеф на локалната програма за следење диви животни.

Поларните мечки вообичаено живеат во ‘ртот Шмит, 2,2 километра од Риркајпи.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive