Автомобил на водород помина 800 километри PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 02 декември 2019
vodorod1a.jpgХјундаи нексо“ е еден од ретките сериски автомобили што имаат погон на водород и францускиот авантурист Бертран Пикард успешно ја тестираше нивната издржливост.

Со цел да промовира ваков алтернативен погон, Пикард постави нов светски рекорд откако со едно полнење помина 778 километри низ Франција и кога стигна на целта, имаше доволно гориво за уште 49 километри.

„Со оваа авантура покажавме дека со чисти технологии веќе не ни требаат револуционерни експериментални прототипи за да соборуваме рекорди. Ова е почеток на нова ера во перформансите, во корист на заштитата на животната средина“, изјави Пикард.

Доколку возеше стандарден автомобил, Пикард ќе ослободеше 111,2 килограма јаглероден диоксид.

„Хјундаи“ го претстави „нексо“ во јануари 2018 како наследник на „тусон ФЦЕВ“ и до 2025 година планира да лансира уште 18 еко-модели. Освен „нексо“, на пазарот моментално се само уште два водородни автомобила: „тојота мираи“ и „хонда клерити“.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive