Пловечки ресорт од пластични шишиња PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 01 декември 2019
resort1q.jpgФранцуски бизнисмен изгради неверојатен островски ресорт покрај брегот на Брегот на Слонова Коска кој плови на ништо друго освен на пластичен отпад.

Островот што содржи хотел, ресторан, караоке бар и два базена е направен од 700.000 пластични шишиња и друг пластичен отпад.

Она што е одлично кај овој концепт е што нешто негативно претворивме во нешто позитивно“, вели Ерик Бекер за својот проект „L’ile Flottante“, што во превод значи пловечки остров.

Тој сака да промовира зелен туризам и се надева дека неговиот концепт ќе инспирира други бизнисмени. Островот моментално тежи 200 тони и се наоѓа во лагуна, бидејќи плитка вода е идеална за концептот.

Гостите треба да платат 100 долари ако сакаат да ноќеваат, додека посета чини 25 долари, со вклучен оброк. Островот привлекува околу 100 туристи неделно и тоа не само локални луѓе.

Тој се снабдува со електрична енергија преку соларни панели, а питка вода добива од копното, бидејќи лагуната е доста блиску до главниот град Абиџан.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive