Георгиески:Понудивме развоен буџет за 2020 година PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 30 ноември 2019
kosta1a.jpgГрадоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески во изјава за медиумите  го образложи Нацрт Буџетот на Општина Охрид за 2020 година, којшто беше Предлог- одлука на  денешната 35-та Седница на Советот на Општина Охрид.

– Нацртот на Буџетот за 2020 година на Општина Охрид којшто е доставен на усвојување е развоен буџет, заклучокот можеме да го донесеме како резултат на големиот процент на учество на капиталните расходи во вкупниот Буџет. Вкупните приходи во нацрт буџетот се проектирани на износ од 1.184,138,350 денари, додека приходите само на основниот буџет се проектирани на 661.761.845 денари. Во буџетот за 2020 година предвидуваме повеќе средства во носечката програма,а тоа е Уредување на градежно земјиште  каде што ги зголемуваме средствата за изградба и реконструкција на улици и патишта , како и за изградба на други објекти. Предвидуваме повеќе средства за експропријација кои што во дел ќе се искористат за експропријација  на парцелата каде што е предвидено изградба на катна гаража по моделот на ЈПП. Во делот на  изградба и реконструкција на улици и изградба на други објекти предвидено е, реконструкција на улица „1-ва Македонска Ударна Бригада“, реконструкција на улица „Охридска Бригада“, реконструкција на улица „Марко Цепенков“, реконструкција на улици во населба  Христо Узунов, изградба на тротоари и велосипедски патеки на ул. „15 –ти Корпус“, изградба на атмосферска канализација на ул. „7-ми Ноември “. Изградба на нови паркинг места  во општина Охрид , партерно уредување на плоштад „Крушевска Република“, уредување на речно корито на река „Грашница“на потег од Булевар „Туристичка“ до ул. „Железничка“ –прва фаза,изградба и реконструкција на детски игралишта во Општина Охрид. Тука мора да споменеме  дека успеавме преку средства одобрени од Владата на РМ преку ЕБОР да го финансираме горниот строј од улица „Абас Емин“којашто беше наша обврска, обврска на општина Охрид , додека изведбата на нова водоводна, канализациона и атмосферска линија ќе се финансира преку Свеска  Банка, а носител ќе биде Министерството за транспорт и врски , тендерирањето ќе започне во месец  декември.Во делот на јавно осветлување предвидуваме 8,5 милиони денари за проширување на постојното јавно осветлување со изградба на нови мрежи и сијалични места. Кога јас дојдов на оваа функција  беа предвидени многу мал број на сијалични места и истите беа потрошени , а секојдневно пристигнуваат барања за постаување нови сијалични места.Го продолжуваме трендот на вложување во образованието, за наредната година планираме 16 милиони денари за капитални инвестиции во основните и средните училишта ,за замена на азбесни кровови и за промена на подови и столарија –  објасни градоначалникот Георгиески.  

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

За два несеци 326 лица не ја почитувале забраната за...
svrohrid2q.jpgВо периодот од 22.03.2020 година до 26.05.2020 година кога на сила беше полицискиот час со цел спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19,  според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид,  вкупно 326 лица  лица не ја почитувале забраната за движење (15 лица на возраст до 18 години, 307 лица на возраст од 18 до 67 години, 4 лица над 67 години). 
Читај повеќе...
 
Донација од Мелбурн за полицијата,маски,ракавици
zastitnaoprema2q.jpgИнтернационалната полициска социјација (ИПА) Регион Охрид  од Охридското Социјално друштво „Св. Наум Охридски“ од Мелбурн-Австралија доби донација од 1600 заштитни ракавици и 1500 повеќенаменски заштитни маски.Донацијата е веќе дистрибуираната во полициските станици во Охрд,Струга,Кичево и Дебар.
Читај повеќе...
 
Водата во Охридското езеро е погодна за ...
ohrid3w.jpgВодата во крајбрежниот дел на Охридското Езеро, односно делот што се користи за капење и рекреација, е од прва и втора класа, велат од Центарот за јавно здравје Охрид. Оваа анализа доаѓа една недела по појавата на полен во езерската вода кај градското пристаниште, што предизвика вознемиреност кај граѓаните и екологистите.
Читај повеќе...
 
Се' повеќе прекршители на забраната за...
stefd1.jpgВо текот на изминатото деноноќие (25/26..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, седумнаесет лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-10, Струга-7).
Читај повеќе...
 
Осум лица не ја почитувале забраната за...
stefd1.jpgВо текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, осум лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-4, Струга-1, Кичево-3). Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Во истиот период, не се регистрирани  нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 73 контроли врз лица во изолација (Охрид-43, Струга-15, Кичево-15), три контрола врз лицата во самоизолација (Охрид-2, Струга-1)  и 36  контроли на угостителски и други  објекти.
Читај повеќе...
 
Во Студенчишта нема веќе место за закотвување на...
studenciski1qa.jpgОсумдесет сопственици на глисери и јахти се пријавиле во ЈП „Билјанини извори” за да обезбедат место за закотвување на своите пловила во каналот Студенчишта во Охрид. Оттаму велат дека за летово нема веќе слободни везови,пишува најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам
Читај повеќе...
 
Во Охрид уште двајца новозаразени од КОВИД-19
korona3q.jpgВо изминатите 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус, објави Министерството за здравство. Новозаболените лица се од  Скопје 12,  Куманово 8,  Штип 2, Прилеп 2, Тетово 7, Струга 4 и двајца во Охрид. Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на КОВИД-19.
Читај повеќе...
 
23 километри мрежи одземени од рибокрадци на...

mre444.jpgЗа нецели пет месеци полицијата и Државнот инспекторат за земјоделие од фатени рибокрадци на охридско-струшкиот брег одзеле 122 килограми разновидна риба и 220 рибарски мрежи во должина од 23 километри.

 

Читај повеќе...
 
Честитки од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по повод Денот на...

nadenot1q.jpg-Нека ни е честит денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј.Со своето дело тие им го отворија патот на словенските народи, кон описменување, го поставија темелот на писменоста со што дадоа голем цивилизациски придонес.

Читај повеќе...
 
Честитка од Георгиески по повод светите Кирил и Методи
kostacest1q.jpgПо повод 24.Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј, градоначалникот Константин Георгиески, упати празнична честитка.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive