Прв музеј на вагина се отвора во Англија PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 19 ноември 2019
vagi2q.jpgВо северозападен Лондон викендов се отвора првиот музеј на светот посветен на вагината и анатомијата на женските полови органи. Музејот се отвора со помош на јавни донации, откако над 1.000 лица донирале речиси 50.000 фунти.

Директорката Флоренс Шечтер вели дека идеја за ваков музеј добила откако дознала дека во Исланд постои музеј на пенисот, а на ниедно друго место нема музеј за вагината.

„Едноставно, ја обожавам вагината. Јас сум бисексуалка“, вели таа.

Обетки во форма на вулва (Фото: Гети)

Првата изложба е насловена „Митови за вагината и како да се справите со нив“. Таа ги разјаснува заблудите околу хигиена, менструација, сексуални односи и контрацепција.

„Помалку од 50 отсто од светската популација има вагина, најголем дел од нас дошле на овој свет преку неа и пак сѐ уште вагината е табу тема“, стои на постерот за изложбата.

Кога ќе заврши оваа поставка, музејот планира изложба за менструацијата и за социјално-политички прашања
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive