Надал е најстар тенисер кој ја заврши годината на... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 18 ноември 2019
nadal.jpgРафаел Надал се израмни со Роже Федерер и Новак Ѓоковиќ, откако петти пат во кариерата ја заврши годината како светски рекет број еден.

На крајот на сезоната, Шпанецот има 9.985 бодови, 840 повеќе од второрангираниот Ѓоковиќ, додека Федерер е трет со 6.590. Зад големата тројка се Доминик Тим и Данил Медведев, додека Стефанос Циципас заврши на шестото место по синоќешниот триумф на АТП финалето во Лондон.

„Ова е важно постигнување. Имам убав музеј во мојата тениска академија и одлично е што ќе можам овој важен трофеј да го изложам таму“, изјави Надал, кој заврши како прв иако не успеа да се пласира во полуфиналето на завршниот турнир на сезоната.

Со 33 години, тој е и најстариот тенисер кој ја завршил годината како број еден на АТП-листата. Рекордер останува Пит Сампрас, кој шест пати го освојувал трофејот за број еден.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive