По три децении за првт снимен глувчешкиот елен PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 14 ноември 2019
eleng1q.jpgГлувчешки елен, за кој науката со децении веруваше дека е исчезнат, е снимен од камери поставени во шума во јужен Виетнам.

Ова животно со големина на зајак е снимено во природа првпат по речиси 30 години од неговото последно видување.

„Немавме идеја што да очекуваме и бевме изненадени и пресреќни откако ги проверивме камерите и ги видовме снимките од глувчешки елен со сребрен грб. Ова откритие е мал чекор кон тоа да се обезбедиме да не го изгубиме пак“, изјави Ан Нгујен, научник и истражувач од Global Wildlife Conservation.

И покрај своето име, глувчешки елен не е ни глушец, ни елен, туку важи за најмал копитар на светот.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive