Венеција поплавена по највисоката плима во последнив PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 13 ноември 2019
venecpop1q.jpgДелови од Венеција се под вода, како последица на највисоката плима во последните 50 години.

Нивото на водата достигна 1,87 метри и само еднаш откако почнале мерењата во 1923 година, плимата била повисока, 1,94 метри во 1966.

Повисока плима во последните стотина години имало само во 1966 (Фото: АФП)

Популарни туристички места се целосно поплавени, додека луѓето се движат низ водата откако градот беше погоден од невреме. Плоштадот Свети Марко, еден од најниските делови на градот, е меѓу најтешко погодените области и тамошната истоимена базилика е поплавена само шести пат во последните 1.200 години, велат официјални податоци. Членот на советот Пјерпаоло Кампострини вели дека четири од тие поплавувања се случиле во изминатите 20 години.

Две лица загинаа на островот Пелестрина, тенок појас што ја раздвојува лагуната на Венеција со Јадранското Море. Градоначалникот Луиџи Бруњаро прогласи вонредна состојба и предупреди дека поплавата може да остави траен белег врз градот.

„Ситуацијата е драматична, побаравме помош од владата. Цената ќе биде висока. Ова е последица на климатски промени“, кажа Бруњаро.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive