Јавна расправа за управување со природното и... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 13 ноември 2019
javnaras1q.jpgДенес во Охрид  се одржа  Јавна расправа за Нацрт- Планот за управување со природното и културно наследство  и Нацрт- Извештајот за стратегиска оцена на животната средина за планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019- 2028. На почетокот на настанот во полната сала во ЦК „Григор Прличев“ свое обраќање имаше градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески -Дозволете да ја изразам мојата благодарност за организација на оваа Јавна расправа  токму тука во Охрид  затоа што Нацрт – Планот за управување со природното и културно наследство и Нацрт – Извештајот за стратегиска оцена на животната средина за планот за управување со природното и културно наследство за кои денес ќе дебатираме  се однесуваат  токму на Охридскиот регион за период од 2019 до 2028 година. 

Ние луѓето сме креатори на идеи нив ги преточуваме во проекти и  секогаш настојуваме доследно да се грижиме за своето минато, сегашност но и иднина. Древниот Охрид кој е бедем на македонскиот национален идентитет, научен и културен центар многу одамна е впишан на листата  на УНЕСКО како  Светско природно и културно наследство. Тоа значи дека многу одамна сме се обврзале да постигнеме највисок стандард на заштита на природното и културно наследство.

Денешнава средба е во насока на  согледување на   состојбите, ресурсите и проблемите во Охридскиот регион во целина  со што битно ќе допринесеме во   дефинирање  на  целите, мерките и режимите за заштита.

Охридскиот регион поседува исклучителна универзална вредност како комбинација од природни феномени со квалитетот и разновидноста на културното наследство – материјално и нематеријално.

Двата документи кои денес се тема на јавна расправа ќе обезбедат  висок степен на заштита на исклучителната универзална вредност на регионот. Тие се  основа за донесување на развојни одлуки од сите засегнати страни со што се обезбедува рамнотежа меѓу заштитата на доброто и неговото искористување.

Градот Охрид е еднa од најстарите човекови населби во Европа,  со исклучително природно наследство   и со  ретко архитектонско и уметничко достигнување.  Тој е ризница на нематеријални и  материјални, вредности инспирација на многу уметници и оддишка за многу  гости и туристи. Сите ние во рамки на своите надлежности,  да останеме доследни на постојаните  заложби и понатака безрезервно да се вложуваме со цел максимално да го заштитиме непроценливото природно и културно наследство на Охрид и неговиот регион – рече градоначалникот Георгиески.

Пригодно обраќање имаше и  градоначалникот  на општина Дебрца, Зоран Ногачески по што  Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска  одржа презентација на Нацрт – Планот  за управување  со природното и културното наследство.   Зоран Павлов од Комисијата за управување со културното и природното наследство говореше за важноста  на Планот за заштита на културното наследство и мерките и активностите кои овој план ги предвидува за остварување на заштитата на културното наследство. Мартина Блинков од Градежниот институт на Македонија одржа презентација на Нацрт – Извештајот за стратегиска оцена н животната средина за планот за управување  со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019 – 2028г.

Организатор на настанот е  Министерството за животна средина и просторно планирање  при Владата на РСМ.

 

Последни измени ( среда, 13 ноември 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

На подрчјето на СВР-Охрид 27 лица не носеле...
stefd1.jpgСпоред статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 27 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-09, Струга-12, Кичево-04, Дебар-02). Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19. Воедно, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 09 контроли врз угостителски и други објекти.
 
Министерот Сугарески во посета на Охрид
minkost1.jpgГрадоначалникот Константин Георгиески денес оствари средба со Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој беше во работна посета на Општина Охрид. На средбата беше разговарано за  инфраструктурните проекти кои општината ги реализира со поддршка на Министерството за транспорт и врски, како и за идните планови за заедничка соработка.
Читај повеќе...
 
Конкурс за најдобар расказ
raskazc1.jpgПо повод традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“, Општина Охрид го распишува годинешниот:
Читај повеќе...
 
Градската библиотека повторно е отворена

vlezb1.jpgПо паузата поради Ковид – 19 мерките и Уредбата од Владата од денеска НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид е повторно отворена.

Читај повеќе...
 
Филипче:Иднината е во младиот медицински кадар во кој..
filipcena1q.jpgМинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во Охрид оствари средба со специјализантите и младите лекари  од Општата болница, Здравствениот дом Охрид, Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања – “Свети Стефан” и Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“. На средбата, тие дискутираа за мерките кои се имплементираат, а министерот ги слушна и предлозите и пораките за унапредување на здравствениот систем.
Читај повеќе...
 
Државјанка на Италија затворена во стан во Охрид

svrohrid2q.jpgНа 04.07.2020 во 04,00 часот во Полициската станица Карпош, В.Ѓ.(49) од Скопје пријавил дека П.М.Д.(26) од Р.Италија, била заклучена во стан во Охрид, односно противправно лишена од слобода од лицето С.С.(19) од Скопје, кој што бил со привремено живеалиште во Р.Италија.

Читај повеќе...
 
Петмина охриѓани имале кавга на "Марко Цепенков"
svrohrid2q.jpgНа 03,07.2020 година во 23..15 часот, на улицата „Марко Цепенков“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир си карање, викање и непристојно однесување помеѓу помеѓу четворица охриѓани. Против нив, СВР Охрид, според Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, ќе поднесе соодветна пријава.
 
Министерот Чулев со велосипедската полиција ...
velosipedskap1.jpgМинистерот за внатрешни работи Наќе Чулев денес оствари работна посета на СВР Охрид, а воедно ја посети и Полициската станица за безбедност на патниот сообраќајот, како и езерската полиција
Читај повеќе...
 
Во Охрид има 161 лице со ковид-19

centar1qq.jpgСо цел правовремено и точно информирање на населението кое живее на подрачјето на општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа, Центар за јавно здравје Охрид објавува билтен со податоци, информации и препораки за  справувањето со вирусот COVID-19 на неделна основа…

Читај повеќе...
 
Започна реконструкцијата на улицата "Охридска Бригада
ohridskab1.jpgНадлежните служби на Општина Охрид, денес започнуваат со градежни активности за реконструкција и асфалтирање на ул. „Охридска Бригада “ во должина од 527 метри. Во рамки на градежните активности предвидено е замена на стариот тампон со нов, вадење   на стариот асфалт и асфалтирање по целата должина  на улицата. Проектот е дел од Програмата за уредување на градежно земјиште  за 2020 година и е вреден 2 000 650 денари, средства обезбедени од буџетот на Општина Охрид.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive