Избрани најубавите тори на охридската тортијада PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 1
ЛошОдличен 
понеделник, 11 ноември 2019
tortaoh2q.jpgНа  9.11 2019 во хотел "Амбасадор" се одржа 24- та тортијада по ред.
И годинава  тортијадата беше со  хуманитарна цел, од СРЦЕ ЗА ЈАНА АРСОСКА. Се собраа 14 400 денари од продажбата на тортите и 4 000 денари од кутијата за донации, вкупно 18 400 денари кои  ќе бидат донирани на нашата Јана.
tortaoh1q.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Тортијадата беше со натпреварувачки карактер на слаткари професионалци и аматери.
 
Од професионалци 1 место слаткарница "Бајадера" со тортата бр. 6
 
2 место слаткарница "Савита" со торта бр.2
 
3 место слаткарница "Анабела" со торта бр. 7

Од аматерките 1 место Даница Филева со торта бр. 5
 
2 место Валентина Адамова со торта бр. 3
 
3 место Сузана Стрезоска со торта бр. 2.
tortaoh3q.jpg
 
Покровител на манифестацијата беше  д-р. Виолета Мицкоска.
Последни измени ( понеделник, 11 ноември 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Отворен регионален центар за рани интервенции и...
regionalen1we.jpgВо просториите на Општа болница – Охрид, од денес функционира  регионалниот Центар за рани интервенции и третман кај деца со нарушување од аутистичен спектар. Центарот е опремен со најсовремена соодветна опрема која ги опфаќа сите потреби на децата, од психолошки развој до социјализација.
Читај повеќе...
 
Добитници на наградите за најдбри поетски творби...
tvorbi1w.jpgПо завршувањето на распишаниот конкурс од страна на Општина Охрид за стимулирање на творештвото на учениците од прво одделение до четврта година од средните училишта, жири комисијата во состав Славе Ѓорѓо Димоски (претседател), Светлана Голабоска (член) и Митре Велјаноски (член) донесе одлука  за  најдобрите, од вкупно пристигнатите 27 поетски творби посветени на  животот и делото на Св. Климент Охридски.
Читај повеќе...
 
Кривични за стружани кои биле агресивни на...
svrstruga2q.jpgНадворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Д.С.(19) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“ и против Н.Ј.(26) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице во вршење работи од безбедноста“. Тие, кривичните дела ги сториле на 19.10.2019 во 22.10 часот на ракометен натпревар во Струга. Првопријавениот агресивно се однесувал и ги навредувал полициските службеници, додека второпријавениот се обидел физички да ги нападне полициските службеници и да ги спречи во преземањето на службените дејствија.
 
Филмот "Дедо и внук" ќе има две проекции во Центарот...
filmotdedo1q.jpgВо пресрет на премиерата на филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, а поради преголемата заинтересираност за билети, донесена е одлука да се одржи и втора проекција на филмот. Со тоа сакаме да им излеземе во пресрет на сите заинтересирани гледачи кои сакаат да го погледнат филмот,соопштија од  Pandora's Box Production.
Читај повеќе...
 
Ставревски:Македонија е на прав пат...(видео)
stavrevski1qq.jpg-Со СДСМ Македонија е на прав пат – Зборот е збор. Она што го ветивме го остваруваме,кажа на денешната прес конференција  Сашо Ставрески од ОО на СДСМ- Охрид.
Читај повеќе...
 
Охрид Светиклиментовата награда му ја додели на...

svetiklimentoh1q.jpgНа предлог на Стручната комисија за доделување на општински награди и признанија највисокото општинско признание „Патрон на градот- Св. Климент Охридски“ за 2019 година, постхумно му се додели на прерано починатиот градоначалник проф. д-р Јован Стојаноски,соопштија  од локалната самоуправа.

Читај повеќе...
 
Потона брод во Студенчишкиот канал,нафта се...

potonatbrod1eqq.jpgВо Студенчишкиот канaл денес потона брод  од чиј резервоар се излеја поголема количина на нафта која плива по водата.Од Капетанијата на македонските пристаништа велат дека станува збор за стариот брод Лихнида кој долго време е зактовен во каналот.

Читај повеќе...
 
Одбележан светскиот ден на лица со инвалидност
hend1qq.jpgПо повод 3-ти Декември, Меѓународниот ден на лица со инвалидност, градонацалникот Константин Георгиески оствари средба со  инвалидизираните лица од Охрид и Дебрца во просториите на Здружението  „Мобилност“.
Читај повеќе...
 
Фатен прилепчанец со пет најлонски ќеси со...
sokriena1q.jpgНа 02.12.2019 година околу 18 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево во близина на охридското село Оровник, при преглед на патнички автомобил „Опел Корса“ со прилепски регистарски ознаки, управуван од Р.А.(34) од селото Житоше, општина Прилеп, пронајдени, одземени и предадени на вештачење се пет најлонски ќеси со зеленкаста опојна растителна материја. Возачот е приведен и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава.
 
Женски хор A Cordis ќе има прв настап пред...
cardis1q.jpgЦрвен крст Охрид, а воедно и градот Охрид  е побогат за уште една музичка содржина. Деновиве во рамки на Црвен крст Охрид започна да делува женскиот хор A Cordis. Петнаесет дами под водство на диригентот професор Билјана Николоска,  секој понеделник со своите прекрасни гласови, изведуваат познати музички дела подготвувајќи се за својот прв јавен настап кој со нетрпение го очекувамего за Новогодишните празници
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive