Вредни дела на саемот на книги во Библиотеката PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 11 ноември 2019

saemna1q.jpgОд утре Саемот на книгата во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид по барање на читателите во проширен термин.

Граѓаните ќе можат да го посетат и да купат книга во времето од 10 до 18 часот.

На продажба  се дела од капиталните едиции: „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“ како и изданија од едицијата „130 тома македонска книжевност“.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Градоначалникот ја извади администрацијата на терен...
kostacisti1qq.jpgОхридскиот градоначалник Константин Георгиевски денес ја извади општинската администрација на терен и ја ангажира на чистење на отпад во познатата туристичка локација Свети Стефан
Читај повеќе...
 
Општината потикнува микропроекти во интерес на...
mikroproww.jpgСпецифичните стратегиски приоритети за развој на локалната заедница и подигнување на квалитетот на живеењето на граѓаните на Општина Охрид, се факторите кои се дел од процесите за реализација на програмите за поддршка на локалниот економски развој и туризмот.
Читај повеќе...
 
Од Студенчишкиот канал изваден бродот "Лихнида"

lihnidaizvadena2q.jpgВо Охрид  вчера беше изваден  бродот „Лихнида“ кој деновиве пропадна  во Студенчишкиот канал и од чиј резервоар се излеа поголема количина на нафта. Поради опасност од натамошно загадување на каналот, екипа на Капетанијата од Охрид организираше акција за вадење на бродот,пишува  најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам.

 

Читај повеќе...
 
Хуманитарен концерт во"Арена" за Тачо
zataco1w.jpgНа 28 декември во Охрид во дискотека "Арена" ќе  се организира голем хуманитарен meetup (собирање) со сите ТикТокери и Јутубери од цела Македонија во чест на младиот спортист Трајан Целески-Тачо,
Читај повеќе...
 
"Проаква" се подели на три јавни претпријатија
vodovod12q.jpgДосегашното јавно претпријатие “Проаква” во чиј состав беа водоводите од Охрид и Струга,како и колекторскиот систем, се подели на три претпријатија.Отсега ќе функционираат одделно водоводите во Охрид и во Струа,а ќе стартува и државното претпријатие Колекторски систем.
Читај повеќе...
 
Кафе дружење во Прличевата одаја со д-р Чепреганов
zastresot1q.jpgВо петок 13 декември од 12 и 55 во Прличевата одаја во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ и  Организацијата на жени од Битола   ќе се одржи кафе дружење со проф. д-р Методи Чепреганов на тема: „Стресот денес“. 
Читај повеќе...
 
Рекорди на двата македонски аеродроми

aerodrom1.jpgДвата македонски аеродрома, Меѓународен Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, достигнаа нови рекорди - 2,5 милиони (2.480.767) патници во периодот од јануари до ноември 2019 година, што претставува годишен пораст од 14%, додека само охридскиот аеродром бележи значителен пораст од 240% на патничкиот сообраќај во ноември, што е неверојатен резултат постигнат надвор од летната сезона, информираат од ТАВ Македонија.

Читај повеќе...
 
Инциденти во Охрид и во Струга
svrohrid2q.jpgСВР-Охрид денес соопшти за неколку инциденти во Охрид и во Струга.
Читај повеќе...
 
Згасна Охридскиот атлетски маратон

peco1q.jpgОхридскиот атлетски маратон згаснува,Нема средства ниту разбирања за оваа голема спортска манифестација по која Охрид стана познат меѓу атлетичарите.За последниот маратон најголем дел од трошоците ги покри Пецо Неданов,претседател на Здружението што го организираше маратонот

Читај повеќе...
 
"Дедо и внук" на Пиперкоски од 12 декември во Скопје
prvenecot1a.jpgНајновото дело и првиот долгометражен филм „Дедо и внук“ на македонскиот режисер Илија Пиперкоски од 12 декември ќе се прикажува  во кино „Милениум“ во Скопје со почеток од 20:00 часот.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive