ОМД:Грчката култура се промовира како "македонска" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 01 ноември 2019

dijaspora1q.jpgГрчката православна заедница во Јужна Австралија, преку нивниот танц ансамбл, и во координација со грчката музичка група Микри Компани, во моментов го промовираат нивниот танцувачки концерт како ‘‘Патување низ Македонија и Тракија‘‘. 

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) би сакала да ја потсети грчката и меѓународната заедница дека промовирањето на грчка култура и музика како ‘‘македонска‘‘, без да направи никаква разлика помеѓу што е македонско а што е грчко, е вид на дискриминаторска, провокативна практика, и културно присвојување од најлош вид. Со присвојувањето на зборот ‘‘македонска‘‘, грчката заедница ја продолжува долгогодишната кампања за прикривање на злосторствата извршени врз македонците за време на Балканските војни, режимот на Метаксас, и периодот од 19444-1948. Исто така, културното присвојување ја демонстрира неподготвеноста на Грција да го признае постоењето на етничките македонци кои живеат во Грција. 

 

ОМД ја повикува грчката заедница во Австралија да престане со токсичната реторика, која е карактеристична на грчката политика на негирање на историската реалност. Се надеваме дека грчката заедница во Австралија може да ја прослави својата горда култура, без да ја дискриминира македонската заедница во Грција. Доколку грчката заедница е заинтересирана за промоција на комплетното патување низ ‘‘Македонија‘‘, потребно е признавање на големото македонско малцинство во Грција. 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive