ЛДП бара дислокација на споменикот на Прличев PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 22 октомври 2019
ldp1q.jpgОО на Либерално Демократската Партија од Охрид  бара  поведување на  иницијатива  за дислокација  на спомен-обележјето на  Григор Прличев и му предлага на Советот на Општина Охрид,  да донесе решение за истата

-Несомнено е  дека спомен-обележјето на  Григор Прличев  -истакнат македонски писател од времето на романтизмот и значаен претставник на македонската книжевност од XIX век, треба да има адекватно место.

Сведоци сме дека на моменталната локација на која се наога спомен- обележјето (пред Градската библиотека), поставени се контејнери во негова непосредна близина со што, не само што се нагрдува сликата за споменикот туку во најмала рака тоа е недопустливои , деградирачко и неодговорен однос кон  ликот и делото на Прличев.

ОО на Либерално Демократската Партија од Охрид   предлага Спомен-обележјето на  Григор Прличев  да биде дислоцирано пред  Националната установа- Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид со што ке се врати засужениот пиедестал кој го заслужува нашиот сограѓанин Прличев,се наведува во соопштението од ЛДП.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive