Средба со писателката Вера М. Самарјанин PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 21 октомври 2019
veras1q.jpgПред три дена, во петокот на 18 октомври во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид се одржи средба со писателката и хуманист Вера М. Самарјанин од Битола.

Модераторот Мирко Томовски ги промовира нејзините најнови книги: „Без спокој“ и „Неспокој“ а извадоци од книгите читаше Маја Мојсова.

 Самарјанин има издадено свои 37 ( наслови ) книги. Досега уредила седумдесеттина книги од група автори. Само од првите 7 прозни дела имам подарено 7.000 книги, а се вкупно до денес има подарено над 20.000 книги.

 Вера М. Самарјанин е една од најпознатите хуманисти на овие простори. Таа за својата активност на ова поле од раните деведесетти до сега има добиено многу награди и признанија од Македонија и пошироко од Балканот. Живее на релацијата Битола – Италија и Чешка.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive