Во Сахара откриени најбрзите мравки PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 17 октомври 2019
mravki1ww.jpgПесочните дини во северна Сахара се дом на најбрзите мравки на светот, објавија научниците.

Овие мравки можат да се движат по врелиот песок со брзина од речиси еден метар во секунда, што е рамно на трчањето на домашна мачка од 190 километри на час. Додека забрзуваат, овие мравки сите шест нозе во ист момент ги одлепуваат од песокот.

„Тие буквално летаат низ воздухот без да го допираат песокот, што се случува дури и при релативно помали брзини“, вели Сара Фајфер од Универзитетот во Улм, Германија.

Постои добра причина зошто сахарските сребрени мравки еволуирале во вакви тркачи. За разлика од останатите пустински суштества, тие бараат храна во текот на денот кога е најголема жештина, а песокот е најврел. На нив им требаат импресивни навигациски способности и брзина за да преживеат на температура од 60 Целзиусови степени.

На рамно, овие мравки поминуваат 85,5 сантиметри во секунда во 47 чекори, што е десет пати побрзо од темпото на најбрзиот човек во историјата Јусеин Болт.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive