Средба со писателката Вера М. Самарјанин PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 17 октомври 2019

samarjanin1e.jpgУтре, 18 октомври во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи средба со авторот Вера М. Самарјанин од Битола.

Во таа пригода модераторот  Мирко Томовски ќе ги промовира нејзините најнови книги: „Без спокој“ и „Неспокој“

Извадоци од книгите ќе чита Маја Мојсова.

Од пред една година хуманистката и писателка Вера М. Самарјанин е почесен член на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид. Сите нејзини книги, се самофинансирани  и се донирани по градинките, училиштата  и домовите за стари лица низ Р.Македонија.Досега подарила над 7.000 книги.

Вера М. Самарјанин е една од најпознатите хуманисти на овие простори. Добитник е на многубројни награди за хуманост. –„Хуманист на годината“ за 1999 г, „Велигденска Пофалница 2003 година“, „ Хуманист на деценијата“ прогласена во  2006 година. „Мисионер на хуманоста“ –  2008 г.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Измени на сообраќајниот режим на неколку улици
izmeni1qbb.jpgСе известуваат сите граѓани на Општина Охрид дека од 26.11 2019 година (вторник)  ќе се извршат одредени измени на режимот на сообраќај во централно градско подрачје  по барање на СВР  Охрид – Одделение за полиција  и тоа:
Читај повеќе...
 
ГДУ:Лескоец и по десет години нема модерен стадион
gragansko1ww.jpg-Во Лескоец беше ветен стадион и тоа не било каков, туку од едни модерен, а пак од други ултра модерен. Но за жал и после 10 години, сликата во Лескоец е иста,беше речено на денешната прес конференција на Граѓанско демократска унија
Читај повеќе...
 
Ливоиштанец загинал на нива
svrohrid2q.jpgНа 19.11.2019 околу 13.15 часот во СВР Охрид, од Итна медицинска помош било пријавено е дека во атар на охридското село Ливоишта во несреќен случај животот го загубил С.К.(49) од истото село. Полициски службеници излегле на местото и по преземени мерки било констатирано дека околу 13 часот, додека обработувал нива со трактор, изгубил контрола по што тракторот се превртел. Смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција
 
Хуманатирна забава во "Шила" со слики од М.Клос

majkk1q.jpgПеток, 22. ноември со почеток од 20:00 часот во кафé и бар "Шила" во организација на Lions Club Ohrid ќе се одржи забава и изложба на слики од канадскиот уметник со охридско потекло Мајкл Клос.

Читај повеќе...
 
Стружанец му се заканувал на охриѓанец со пиштол
pistol1qq.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против З.Ш.(61) од Струга. Тој, на 10.11.2019 година, по претходна караница со Н.Л. (42) од Охрид, извадил огнено оружје-пиштол што нелегално го поседувал и го вперил кон него, упатувајќи му сериозни закани.

 
ОУ "Ванчо Николески" дел од програмата ЕРАЗМУС
erazmus1q.jpgОсновното училиште “Ванчо Николески“ од с.Лескоец, е вклучено во две годишната програма на ЕРАЗМУС – “Стратешки партнерства за училишна размена“, со училишта од Полска, Турција, Грција, Италија и Португалија.
Читај повеќе...
 
Велештанец нападнат во Охрид,кај охриѓанец најдена...
nasilie1q.jpgНа 18.11.2019 во СВР Охрид, С.Г.(33) од Охрид пријавила дека пред угостителски објект во Охрид, била физички нападната од Б.Х.(45) од струшкото село Велешта. По целосно документирање на настанот, против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава.
Читај повеќе...
 
Од утре изложба на роднокрајни автори во Библиотеката

biblioteka1000p.jpgОд утре 19 ноември до идниот понеделник во „Прличевата одаја “ на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде поставена изложбата на книги: „Роднокрајни автори – родени во ноември“.

Читај повеќе...
 
Бројни активности во Неделата за грижа на стари лица

stari1ee.jpgПод мотото „Сите сме нивни деца“ Црвен крст Охрид од 18-24 ноември ја одбележува Неделата на грижа за стари лица. Целта е подигање на јавната свест за потребата од зголемена интеграција на старите лица во сите сфери на општесгвениот живот, како и потребата за обезбедување на грижа и помош за старите лица.

Читај повеќе...
 
Бесен охриѓанец оштетил товарно возило
grebe1w.jpgНа 16.11.2019 година, во СВР Охрид, пријавено е нарушување на јавниот ред и мир со викање, на улицата .„Даме Груев“, од страна на Т.Б.(49) од Охрид. Притоа, тој, со тврд предмет оштетил и товарно возило марка „Там“. Против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive