Охридскиот чинар прогласен за природна реткост PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 16 октомври 2019

cinarotdenes1q.jpgОхридскиот чинар,стар околи 11 века,со одлука на Министерствот за животна средина прогласен за природан реткост.

Со одлука на Министерството за животна средина потпишана од министерот Насер Нуредини, единечното дрво – Чинар (Platanus orientalis) лоциран во Охридската чаршија на плоштадот „Чинар“,  инаку дел од долгата историја на Градот, но и препознатлив дел од неговата туристичка понуда е прогласено за природна реткост. Називот на природната реткост е „Чинар – Охрид“.  Решението доаѓа по претходно изработениот елаборат за валоризација, санација и ревитализација  на чинарот (Platanus orientalis) на плоштадот „Чинар“ од страна на Општина Охрид  и  Одлуката  на Советот на општина Охрид за  потребата од прогласување на стариот чинар за природна реткост”,сооштија од локалната власт во Охрид.

Охридскиот чинар се смета дека бил засаден кон крајот на деветтиот и почетокот на 10 век за време кога во Охрид престојувал заштитниокот на градот Свети Комент Охридски.Ова повеќевековно дрво во последниве  децении неколку пати беше оштетено во временски неприлики,а делови од него отпаѓаа и поради старост.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive