Иранки по 40 години гледаа фудбалски... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 11 октомври 2019
iranki1ww.jpgЗа првпат од Исламската револуција во 1979 година, на Иранките им беше дозволено да гледаат фудбалски натпревар од трибини.

Повеќе од 4.500 жени дојдоа да ја поддржат својата репрезентација на средбата со Камбоџа, што се играше во рамките на квалификациите за Светското првенство во 2022 година. Иран славеше со 14:0 на стадионот „Азади“ во Техеран, каде што навивачките беа сместени во посебна секција.

„Се забавувавме три часа, некои и плачеа од среќа. Дочекав да го доживеам ова искуство и среќна сум што на трибините имаше многу млади жени“, напиша една Иранка на Твитер.

Иран конечно им дозволи на жените да влезат на стадион откако ФИФА му се закани со суспензија.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive