Наскоро плажи среде Њујорк PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 11 октомври 2019
menh1q.jpgСо децении, водите во њујоршките реки се сметаа за превалкани за капење.

Сепак, пливањето пред градската панорама на Менхетн наскоро би можело да стане реалност откако беше лансиран проект кој треба да го заживее капењето во Ист Ривер. Градските власти планираат да изградат самопрочистувачки базен меѓу Бруклин и мостовите на Менхетн, што би им овозможило на луѓето да пливаат среде град.

Доколку овој план се реализира, тоа би бил прв урбан речен пливачки објект во цела Америка. Исто така, тоа би значело враќање на традицијата која почна на крајот на 19. век, кога во Ист Ривер имало голем број јавни пловечки бањи, пред загадувањето да им стави крај во 1930-ите.

Градот распиша конкурс за „развој, инсталирање и управување на самопрочистувачки пливачки објект, што би се наоѓал во централен Менхетн“.

Меѓу оние кои сакаат да се пријават е и непрофитната организација „+Пул“, која уште пред девет години креираше нешто што го нарече прв пловечки самопрочистувачки базен на светот. Со површина од 836 квадратни метри, тој има четири одделни секции, за спортување, релаксирање, пливање и за деца. Тие проценуваат дека нивниот базен би чинел 20 милиони долари.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive