Може ли Охрид да купи соларен брод PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 октомври 2019
solaren1q.jpgСиноќа во Охрид преку видеоматеријал беше презентиран катамаран на електричен погон кој веќе се користи во Хрватска и во некои други поморски земји.Чини околу половина милион евра,а со едно полнење на батериите може да плови речиси цел ден.Се напојува преку соларни панели кои се  монтирани на палубата.

Идејата им се допадна и на првите луѓе на охридската локална самоуправа

“Уште од оваа пролет планираме  набавка на електрични возила за стар град кои ќе се планирани во буџетот на општината за 2020,a  се надевам дека за некоја следна прилика да обезбедиме  средства и за соларен брод, вели градоначалникот Константин Георгиески.

“Катамаранот се движи со брзина од  17 километри на час, а може да помине 200 километри без никакво надополнување што е повеќе од доволно за целодневна пловидба”, соопштија од компанијата  iCat,

Еден ваков пловен објект  аквото пловило би бил особено значен за заштитено подрачје како Охрид, со оглед на тоа што нема никакви штетни последици врз животната средина.кажа Капетанот на Капетанијата на македонските пристаништа  Горан Устијаноски

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive