Божиноски:Згаснува Филмската академија во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 октомври 2019
akade1q.jpg-Владата предводена од Зоран Заев и Министерството за образование и наука не можат да обезбедат квалитетно образование.Институтот за филм – Филмска академија Охрид во соработка со ФАМУ од Прага згаснува, а требаше да прерасне во меѓународно препознатлива високообразовна институција.изјави на денешната прес конференција Перчо Божиноски,портпарол на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид.
-Академската година започна - настава нема, дури сега има целосно нефункционирање.Какви мерки презедоа Владата и министерот за образование и наука, Арбер Адеми?

Дали МОН и пратеничката Жаклина Лазаревска, како претседател на Комисијата за образование, наука и спорт знаат дека е причинета материјална штета врз студентите?И минатата година помина без настава, а многу студенти од странство се веќе во своите земји без дипломи.Зошто дозволивте првите дипломирани студенти да не ги земат дипломите?

 

Кој ќе преземе одговорност за прекинот на наставата, за неисплаќање на хонорарите на професорите како и за судбината на вработените?ИФФА се соочува со повлекување на франшизата и целосно згаснување поради неодговорната власт на СДСМ.Ако локалната власт и градоначалникот Константин Георгиески кратат од образованието, неговите ментори не само што кратат без план туку и го разградуваат тоа што е направено. Со ваква власт нема да нѐ има на Шангајската листа, а ваквото уништување мора да се спречи за младите да не си одат од Република Македонија во потрага по квалитетно студирање.Со СДСМ нема поддршка за образованието, нема поддршка на универзитетите и факултетите,порача Божиноски.

Последни измени ( сабота, 02 ноември 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive