По 20 години Вевчани повторно ќе управува со... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 13 септември 2019

vevcanski1q.jpgПо две децении Вевчанските извори и’  се вратени во владение на Општина Вевчани. Ова ремек дело на природата во 1999 година со одлука на тогашниот состав на Советот на Општината Вевчани беа прогласени за природна реткост со особена важност и споменик на природата, а од 2012 година со него управуваше државата.

Советот на Општина Вевчани го усвои Планот за управување со Вевчанските извори. На седницата присуствуваа и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, евроамбасадорот Самуел Жбогар и постојаната претставничка на УНДП во земјата Нарине Сахакјан.

„Во рамките на Општината ќе формираме посебно одделние со ренџерска служба, задолжена за грижа за оваа природна реткост. Ќе биде ангажиран и шумарски инженер кој ќе ја набљудува состојбата со биодиверзитетот, како и советник за еко и рурален туризам”, кажа градоначалникот Сашо Јанкоски.

Амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар рече дека ваквите примери покажуваат како една мала заедница може да биде лидер и да демонстрира како се живее во хармонија со природата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive