Хуманитарна акција во амбасадата на САД во Скопје PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 11 септември 2019
donator1ww.jpgХуманитарна акција за донирање храна и крв денес во амбасадата на САД се одржува по 11 пат, заедно со Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина. Американската амбасадорка Кејт Брнз, која и сама донираше крв, повика на вклучување во акцијата што ќе трае до 16 часот. Таа им се заблагодари на присутните кои дојдоа да донираат на денот на сеќавање на жртвите од нападите врз САД на 11 септември 2001.

„На овој ден се сеќаваме на околу 3.000 луѓе кои ги загубија животите во терористичките напади и им оддаваме почит со тоа што се обидуваме да направиме добро што ќе поделиме со заедницата. Нашата амбасада 11 години во Скопје со колеги и пријатели во Северна Македонија организира донирање крв и храна и секоја година се зголемуваат донациите. Минатата година 400 луѓе донираа крв и тоа е најголема бројка досега, а имаме најава дека специјалната единица на армијата на Северна Македонија ќе прати 50 војници“, рече Брнз.

Таа рече дека оваа акција е блескав пример како заедницата која ја сочинуваат луѓе од различни етнички, верски и политички верувања може да направат позитивна промена. Ги раскажа сториите на првите тројца кои стигнале на местото и ги дале своите животи помагајќи им на илјадници да се спасат од зградите кои горат во Њујорк.  Брнз се заблагодари на сите волонтери од Црвениот крст како и на сите вработени од Институтот за трансфузиона медицина.

„Ова е пример за соработката меѓу двете земји, и мал начин да ја искажеме поддршката на Северна Македонија од скоро две децении за партнерство и заедничко жртвување против насилниот екстремизам“, рече Брнз.

Саит Саити од Црвениот крст рече дека за десет години соработка со амбасадата на овој настан имале 2.200 дарители на крв, биле донирани 12 тони храна, 250.00 денари, со кои направиле 1.880 пакети со кои помогнале на 7.520 лица.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Мртов маж пронајден кај хотел во Коњско
svrohrid2q.jpgНа 21.02.2020 околу 12,00 часот во СВР Охрид било приајвено дека  кај хотел во населба Коњско, Охрид бил пронајден починат З.М.(45) од Скопје кој работел на реновирање на објектот. Од лекар од итна медицинска помош била констатирана смрт без траги на насилство. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Охрид, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено на обдукција.

 
Светна крстот на камбанаријата,донација на Пупин

kambanarija2qq.jpgОд синоќа во Охрид засветеја крстовите на  на црквата “Св. Никола Геракомија” и на камбанаријата кај   “Св. Богородица Перивлепта” во стариот дел на градот.Звоното и камбанаријата се донација на светски познатиот научник Михаило Пупин.

Читај повеќе...
 
Трибина посветена на ретките болести

griza1we.jpgВо рамките на одбележувањето на 29 февруари – Денот на ретките болести во организација на Форумот на жени на СДСМ од Охрид и Струга синоќа во Охрид се одржа  трибината „Ги запознаваме ретките болести 2020“ на која присуствуваше и министерот за здравство Венко Филипче.

Читај повеќе...
 
Откриен возачот што ја искрши наплатната рампа кај...
naplatna1d.jpgНа 20.02.2020 година во 02.30 часот, на крстосницата на булеварот „Македонски просветители“ со улицата „Партизанска“ во Охрид се случила сообраќајна незгода во која патнички автомобил „рено меган“ со охридски регистарски ознаки, управуван од А.Н.(24) од Охрид, удрил во рампа и во апарат за регистрација на паркинг, сопственост на Јавното претпријатие „Билјанини извори“ Охрид. По целосно документирање на настанот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава.
 
Нови инфо табли на културните знаменитости
noviinfo1w.jpgЛокалната самоуправа во соработка со НУ„Завод и Музеј“, како дел од своите програмски активности го реализираше проектот за поставување на информативни табли на објектите кои се означени како културно наследство во Охрид.
Читај повеќе...
 
Во центарот на Охрид уништена наплатна рампа за...
naplatna1d.jpgНаплатна рампа за паркинг ноќеска беше уништена во центарот на Охрид.
Читај повеќе...
 
Што вели СДСМ,а што ВМРО-ДПМНЕ за ...
ohrid3w.jpgРазлични ставови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу образованието во Охрид.Стигнаа две соопштение.
Читај повеќе...
 
Општина Охрид осветлена со боите на ретките болести

retb1q.jpgЗградата на Општина Охрид од синоќа е обоена со боите на ретките болести.Таа е единствена јавна  институција во земјава која на овој начин се вклучи во одбележувањето на Денот на ретките болести.

Читај повеќе...
 
Градоначалникот Георгиески собира искуства во Израел
izrael1ww.jpgГрадоначалникот Константин Георгиески деновиве престојува во работна посета на Израел.
Читај повеќе...
 
СДСМ-Охрид:ВМРО-ДПМНЕ изнесе лаги

odgovor2q.jpg-Фабриката за лаги на ВМРО ДПМНЕ од државно со приближувањето на вонредните избори во април се засилува и на локално ниво,се наведува на почетокот од соопштението на ОО на СДСМ во Охрид.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive