Џонсон не доби поддршка за нови избори во Британија PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 10 септември 2019
tisina1q.jpgПетнеделната суспензија на британскиот парламент и официјално почна денеска, откако пратениците го спречија и вториот обид на премиерот Борис Џонсон да свика предвремени избори. Парламентот ќе биде затворен до 14 октомври и дел од пратениците гласно протестираа против одлуката, нарекувајќи ја срамна.

Џонсон не успеа да добие двотретинска поддршка за нови избори, бидејќи опозицијата сметаше дека прво треба да се донесе закон со кој ќе се блокира брегзит без договор. Тие дури му се заканија со тужба на Џонсон ако се обиде да го избегне овој закон.

Велика Британија треба да излезе од Европската Унија на 31 октомври и Џонсон е дециден дека ново одложување не доаѓа предвид. Сепак, новиот закон кој стапи на сила вчера го принудува Џонсон да побара одложување до 31 јануари 2020 година ако пратениците не го изгласаат брегзит со или без договор на 19 октомври.

Џонсон вели дека владата ќе ја искористи суспензијата на парламентот за да се избори за нов договор со ЕУ, во исто време подготвувајќи се за излегување без договор.

„Оваа влада нема дополнително да го одложува брегзит“, кажа Џонсон
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive