Рафа го освои УС Опен PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 09 септември 2019
uso1q.jpgРафаел Надал се доближи на чекор до рекордот на Роже Федерер, откако по четврти пат го освои Отвореното првенство на САД, враќајќи се по голем пресврт на Данил Медведев.

Триесет и тригодишниот Шпанец славеше со 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 против петтиот носител во мечот кој траеше четири часа и 50 минути, само четири минути пократко од најдолгото финале на Ју-Ес опен.

„Ова беше една од најемотивните ноќи во мојата кариера. Ова беше неверојатно, лудо финале“, изјави Надал.

Тоа е неговата 19. гренд слем титула и му треба само уште една за да го достигне рекордерот Федерер.

„Сакам да му честитам на Рафа. 19 гренд слем титули е нешто неверојатно, незамисливо“, кажа Медведев, кој првпат играше гренд слем финале.

Од првиот триумф на Шпанецот на Ролан Гарос во 2005 година, големата тројка Федерер-Надал-Ѓоковиќ има освоено 51 од 59-те гренд слем титули. Последниот кој успеа да им се замеша беше Станислас Вавринка на Ју-Ес опен во 2016.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive