На струшкоот брег лежат бротчиња стари 132 години PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 09 септември 2019
retkis1q.jpgНа дното од Охридското Езеро на струшкото крајбрежје, лежат неколку бротчиња стари 132 години. Охридските нуркачи од подводниот центар „Акватек“ снимија подводни фотографии од овие пловила за кои никој не е заинтересиран да ги реконструира и да ги претстави пред јавноста,пишува  најчитаниот македонски сајт  Сакам да каќам

Овие бротчиња, според археологот и нуркач Никола Паскали, се произведени во 1887.

Првите остатоци на потонати бротчиња на дното на струшкиот брег беа откриени уште пред повеќе од една деценија. Тогаш археолозите кажаа дека станува збор за германски бротчиња кои превезувале жито и други земјоделски производи од Струга кон Албанија.

На некои од нив беа втиснати и имиња, како и името на компанијата кај која биле осигурани. Како потонале, нема податоци.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive