Трамп ненадејно го откажа мировниот договор со... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 08 септември 2019
tramp1t.jpgАмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги откажал мировните преговори со талибанците, со што требаше да се стави крај на 18-годишната војна на САД во Авганистан. Трамп твитна дека денеска требаше да се состане со авганистанскиот претседател Ашраф Гани и високи лидери на талибанците, но ја откажа тајната средба во Кемп Дејвид, откако милитантите признаа дека стојат зад неодамнешниот напад во кој загина американски војник.

САД го нападнаа Авганистан и ги соборија талибанците од власт во 2001. Милитантите беа засолниште за мрежата на Ал Каеда за планирање на нападите на 11 септември 2001 врз САД.

Извор од политичката канцеларија на талибанците во Доха за Би-Би-Си изјави дека групата ќе одржи „итен внатрешен состанок“ за да разговара за одлуката на Трамп.

Средбата лице в лице со талибанците во Кемп Дејвид, непосредно пред 18-годишнината од нападите на 11 септември, ќе беше исклучителен дипломатски потег на американскиот претседател. Главниот американски преговарач во понеделникот најави мировен договор „во принцип“. Тоа беше резултат на девет рунди разговори помеѓу претставниците на САД и талибанците, што се одржаа во Доха, главниот град на Катар. Но, синоќешните твитови на Трамп изгледа ќе стават крај на скоро една година макотрпни преговори што ја исклучија авганистанската влада во Кабул, која талибанците не ја признаваат и ја сметаат за американски марионети.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive