Индија не успеа да слета на Месечината PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 07 септември 2019
indija1q.jpgИндиската мисија на Месечината доживеа неуспех откако контактот со леталото Чандранајан-2 бил изгубен непосредно пред неговиот модул Викрам да слета на јужниот пол.

Индија се обидуваше да стане четврта земја, по САД, Советски Сојуз и Кина, која се спуштила на површината на Месечината и тоа сакаше да го изведе со најевтината мисија во историјата, во која биле вложени 150 милиони долари.

Судбината на леталото не е позната, но индискиот премиер Нарендра Мори кажа дека не се откажуваат.

„Најдоброто од нашата вселенска програма допрва доаѓа. Индија е со тебе. Горд сум на ова што го направивме“, кажа Мори.

Чандранајан-2 нормално ѝ се доближуваше на Месечината, кога се случи грешка на 2,1 километар до површината, кажаа официјални лица. Индиската вселенска агенција го изгубила контактот само неколку секунди пред очекуваното слетување.

Леталото беше лансирано на 22 јули и по еден месец влезе во Месечевата орбита.

Ова беше втора индиска мисија кон Месечината, но Чандранајан-1 само ја снимаше површината во 2008 година.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive